Menu serwisu
Start
O nas
EEA
Aktualności
Artykuły
Zdrowie
Szukaj
Linki
Napisz do nas


Profesjonalne statystyki www

Start arrow Artykuły arrow Obiekty Sportowe arrow Ruszyła budowa "Strefy"
Ruszyła budowa "Strefy" PDF Drukuj E-mail
poniedziałek, 17 marzec 2008
Spis stron
Ruszyła budowa "Strefy"
Strona 2

GAZETA BABICKA nr 8-9.2007
Ruszyła budowa Strefy, teraz czas na badania... W poprzednim numerze „GB” informowaliśmy Czytelników o planowanej budowie „Strefy Rekreacji Dziecięcej” w Borzęcinie Dużym. Obecnie prace budowlane już trwają. Dziś warto nieco więcej powiedzieć o aspektach zdrowotnych tego przedsięwzięcia, które - przypomnijmy, realizowane jest ze środków pozyskanych przez Gminę z tzw. Funduszu Norweskiego.

W ramach projektu, oprócz budowy obiektów sportowych, zaplanowano także badania ortopedyczne dzieci i młodzieży (od 4 do 18 lat) przeprowadzane metodą mory. Unikalność tej metody polega na zastosowaniu zjawiska interferencji fal świetlnych w komputerowym badaniu wad postawy, które pozwala na dokonanie analitycznej oceny postawy, w rozbiciu na trzy podstawowe płaszczyzny ciała człowieka: strzałkową, czołową i poprzeczną, a w efekcie na dokładne określenie ewentualnych nieprawidłowości występujących w obrębie każdej z płaszczyzn.
Zaletą komputerowego badania wad postawy jest jego nieinwazyjność (w przeciwieństwie do tradycyjnego zdjęcia rentgenowskiego) i niewielka czasochłonność rejestracji i analizy obrazów mory. Wszystkie te elementy pozwalają na wykorzystanie tej metody do badania dużych grup dzieci i młodzieży, a tym samym wczesnego wykrywania wad postawy (już na etapie ich tworzenia się), a także precyzyjnego ich diagnozowania. Pomiary pozwalają na zaproponowanie określonej grupie dzieci odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych. Jest to bardzo istotne, bowiem z badań przeprowadzonych wśród uczniów trzech gminnych szkół wynika, że ponad 40% dzieci ma wady postawy! Dzięki zaplanowanemu w projekcie badaniu, możliwe będzie monitorowanie prowadzonej rehabilitacji i zajęć korekcyjnych. Dzieci z wykrytą wadą postawy w ramach projektu kierowane będą po badaniu komputerowym na konsultację lekarską, a te u których wada będzie wymagała dalszych kroków, także na badanie rentgenowskie.
W roku 2010 nastąpi badanie rezultatów projektu. Jak podaje praca zbiorowa „Kręgosłup a zdrowie” wydana w 2002 r. przez Centralny Instytut Ochrony Pracy na zlecenie Ministerstwa Gospodarki i Pracy, aktywność ruchowa uprawiana we właściwy sposób jest jedną z form profilaktyki wad postawy. Szczególnie prócz pływania zalecane są: ćwiczenia ogólnorozwojowe, tenis, wrotki i łyżworolki, kulturystyka, siłownia i siatkówka. Wszystkie te formy aktywności fizycznej zostały zaplanowane w programie pozalekcyjnych zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży w Gminie Stare Babice, dzięki czemu przyczynią się do poprawy stanu zdrowia dzieci i młodzieży, co jest celem bezpośrednim projektu.

Ostatnia aktualizacja ( piątek, 13 czerwiec 2008 )
strona Urzędu Gminy Stare-Babice

Ministerstwo Kultury - EOG

eea grants - official site

Norway Embassy - EOG

Norway Embassy - Norway in Poland
Sonda
Gościmy
Aktualnie jest 8 gości online

Designed by:
projekty WWW Magraf
Tworzymy strony i grafikę